Четвер
28.03.2024
18:33
Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 114
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Тульчин

Військові частини

Військові частини  м. Тульчина

 

 

Відшукуючи старовинні фотографії з видами Тульчина, подарували мені фото де написано – “Тульчин Подольск  Офицерское собрание”. Мені стало цікаво чому саме Офіцерське і зібравши трохи матеріалу військової тематики, дізнався, що в м.Тульчині давно розташовувались військові частини різних армій, різних часів під різними прапорами і структурами влади.

 
Самими першими облаштованими військовими загонами Тульчина була польська шляхта, монахи домініканського кляштору і місцеві євреї. Армія Богдана Хмельницького штурмом брала Тульчинський замок в 1648 р. і після “Тульчинської різанини”, було знищено біля 3000 євреїв, біля 500 поляків – лицарів і 30 монахів-домініканців.
 
 
 

Після переходу Тульчина від магнатів Каліновських в володіння графа Потоцького, останній утримував свою армію і міліцію.

Після призначення фельдмаршала О.В.Суворова командуючим Південно-західною армією, в березні 1796 року Суворов прибув у Тульчин. Пробув О.В.Суворов до 1 березня 1797 року, залишивши свій улюблений Фанагорійський полк.
 
 
В 1806р. в м. Тульчині стояв другий корпус генрала кавалерії Мейєндорфа, ад‘ютантом у якому був видатний український письменник І.П.Котляревський. а в 1818 році в Тульчині розмістився штаб другої армії, офіцери якого були учасниками Вітчизняної війни проти Наполеона. При другій армії був військовий госпіталь та юнкерське училище, відкрите в зв‘язку з перебуванням у м.Тульчині великого штабу.
 
 

З 1878р. в м. Тульчині знаходився 76-й пехотний Кубанський полк. По даним 1900р. командиром полку був полковник Перлик Дмитро Іванович, завгосподарством – підполковник Довбні М.Ф., молодшим штаб-офіцером – підполковник Лучковський О.А., полковим ад‘ютантом – поручик Терехов Г.Р., полковим казначеєм – поручик Ковальов Н.І.

 


Також діяли військові посади – діловод полкового суду, завучбовою командою, завзброєю, завлазаретом, полковий квартирмейстр, завохотнічої команди, лікарі – страший та молодші, полковий священік.

 
При 76-му пехотному Кубанському полку були 2 батальони, командиром 1-го батальону був М.Б.Мачутадзе, а 2-го Е.А.Квіницький. 76-й Кубанський полк простояв в Тульчині до 1915 року. 24 червня 1914 року було підготовлено вікриття пам‘ятника Суворову з програмою урочистостей. Пам‘ятник у вигляді бюста, було споруджено у дворі колишніх палаців Потоцького, котрі 1865 року перейшли у розпорядження військового відомства царської Росії. У дні громадянської війни війська УНР зруйнували пам‘ятник, який був виготовлений з білого мармуру.
 
 
В тіж самі часи в м. Тульчині квартирувалася 19-а піхотна дивізія. Начальником дивізії (за даними 1900р.) був генерал-майор Микола Григорович фон-дер Ховен, начальником штабу – полковник М.Ф.Суліковський
 
 
В листопаді 1917 року був розташований 132-й запасний піхотний полк, який був під впливом революційних настроїв того часу. З весни 1918 року по літо 1919 року в місті існувала “Залога Тульчина”, а на території палацу Потоцького розміщувались військові склади австро-угорської армії, останні які “допомагали” утримувати порядок та спокій в Брацлавському повіті.

 
 

Тульчин пам‘ятає червоних козаків В.Примакова, кіннотників легендарного Г.І.Котовського, котрі мали бої в наших краях з білогвардійцями, а пізніше мали свої табори. 1 Травня 1923 року на Центральній площі міста парад гарнізону в складі 49-го і 50-го кавалерійських полків 9-ї Кримської кавдивізії приймав  командир 2-го кавалерійського корпусу, герой громадянської війни Г.І.Котовський.

 

 

  

 
1944 року 14 березня частини Третьої повітряно-десантної дивізії під командуванням генерал-майора І.М.Конєва провели переможну операцію по визволенню Тульчина.
 

    
 
Після війни, з кінця 40-х років до кінця часів Радянської влади на території Тульчина знаходились частини Хмельницької дівізії (штаб дівізії був в м.Хмельницький). Мотострелковий  полк, артилеріський полк, противотанковий дівізіон та управління і техніка охорони тилу дівізії знаходились в центрі міста, де зараз знаходилось відділення держказначейства та навчальні корпуси технікуму ветеринарної медицини. Склади мотострілкового полку знаходилсь по вул.Халтуріна, де зараз знаходяться оптові склади та кафе “Уют”, а склади артилерійного полку розміщувались та території біля палацу Потоцького та військкомату.
 

 

Сьогодення Тульчина налічує лише одну військову частину сил ПВО ( в народі названою “Локаторкою”), де несуть службу біля 50 військовослужбовців.

З нагоди 65-ї річниці  Перемоги у Великій Вітчизняній війні хочу побажати всім війсковослужбовцям та ветеранам ВВВ міцного здоров‘я на довгі роки,  щастя, чистого мирного неба, весняного настрою, надії та любові на багато років,   благополуччя та злагоди у Ваших сім‘ях, нових здобутків  і добрих справ в ім‘я процвітання України.

 

Вігуржинський В.О.