П`ятниця
29.03.2024
07:13
Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 114
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Тульчин

Перший фотограф


Історія Фотографії в Тульчині.

 

            Займаючись історичною фотографією м.Тульчина хочу розповісти невелику історію появи фотографії у нашому місті, яке в 2007р. святкувало 400-річчя.

Згідно архівних матеріалів, в 1872р. палац графа Потоцького було викуплено графинею Марією Строгановою і на її замовлення було проведено детальне креслення палацу, схематичний план маєтку в цілому, а також серію фотографій самого палацу та парку “Хороше”. Оригінали унікальних фото зберігаються в фондах Національної бібліотеки України ім.В.І.Вернадського м.Київ.

Центральний корпус палацу. Фото 1872р.

 Центральний квітник ще не «прорізаний» центральною алеєю.

Східний корпус палацу. Фото 1872р. В’їзд до палацу відбувався через арку східного корпусу.

Західний корпус палацу. Фото 1872р.

В’їздні ворота до палацу, далі східний корпус з аркою, через яку потрапляли до палацу.

Парк «ХОРОШЕ». Палац з північної сторони. Фото 1872р.

Краєвид парку «Хороше».

Краєвид парку «Хороше».

Поштова листівка 1910р.

 

На той час “масова фотографія” у світі почала тільки поширюватися і вартість послуг фотографа коштувала дорого. В 1872 році замовлення графині виконав австрійський підданий Феліціан Антонович Гетци. На фотографіях того часу було чітко відображено будівлі, вулиці та природа. Проте на жодній фотографії не було жодної людини, тобто виходить що багатонаселений Тульчин того часу був “безлюдним”. Цей історичний факт тісно пов’язаний з технологією виготовлення фотокартки, а саме щоб засвітити фотопластину (негатив) фотограф тримав відкритий об’єктив фотоапарату біля 10 хвилин. За цей довгий період переміщення людини або тварини не встигало зафіксуватися на фотопластині. І тільки з розвитком фотоіндустрії, вдосконаленням фотоапаратів і фотоелементів, почалось реальне відображення міст і сіл Російської імперії, в т.ч. і нашого міста.

В м.Тульчині Ф.А.Гетци першим відкрив “Фотографическое заведение” у 1888 році, а в м.Немирові у 1895 році. Довгий час клієнтами фотографа були тільки заможні жителі Тульчина та сіл Брацлавського повіту. Доната Герардівна Гетце (онучка Ф.А.Гетци)  розповіла мені, що Ф.А.Гетци був вимушений виїхати з Тульчина після початку 1-ї світової війни.

   

Видалені літери на папері засвідчували авторські отороботи Феліціана Гетци 1903р.

    

В 1901р. у м.Тульчині відкриває фотостудію Ю.А.Ставський.

В 1910 році невідомим фотомайстром було проведено ряд фотознімків м.Тульчина з подальшим друкуванням на поштових листівках. Мені відомо, що різних видів фотолистівок було більше 26 шт,  що  становить велику цінність для колекціонерів філокартистів.

За словами тульчинського фотомайстра Абрама Мойсейовича Ніколаєвського, у 1920-х роках фотографічними закладами керували брати Ніколаєвські та Лернер. Фотостудія на той час була в будиночку, де зараз розташована будівля Укртелекому. Для проведення фотозйомки в будинку було зроблено скляний дах та скляну стіну, тому що в той час фотозйомка здійснювалась при денному світлі.

В кінці 1930-х років в Тульчині відкрито фотоартіль Забарського, яка зупинялась на період великої вітчизняної війни 1941-1945рр.

В 1950-х роках фотомайстерні розміщувались в будинку кінотератру, де зараз кафе “Європа”, в старому будиночку, де зараз розміщується Тульчинське бюро подорожу та екскурсій і ще одна фотостудія була на місці між училищем культури та “Універмагом”.

В 1961 році у Тульчині запрацював Виробничий відділ культури філіалу Вінницького “Укрфото”, під керівництвом Свечколаба. Працівники виробничого відділу культури виконуючи вимоги радянських великих планів, виготовляли великими об’ємами фотографії і доходило до того, що фотознімки сушили на склі великого розміру, і часто у ночі.

З відкриттям Тульчинського “Будинку побуту” у 1968р. фотографія переходить до служби побуту, яка працює як і раніше під керівництвом А.М.Ніколаєвського. Трудовий фотостаж А.М.Ніколаєвсього складає 52 роки. За ці роки фотомайстром було виготовлено тисячі чудових фотографій, було прийнято участь в багатьох фотоконкурсах та отримано 1 місце у м.Києві, а також масу нагороджень та грамот.

Довгий час гарні фотографії виготовляв тульчинський фотограф Терещенко для місцевої газети. Зараз фотомистецтвом займаються такі відомі фотомайстри, як Олександо Онищенко, Станіслав Грінзіцький, Олексій Ліщинський та ін.

В нашому місті щоденно працюють фотомагазини  FujiColor  (в оренді Кінотеатру з 1997р. під керівництвом Т.І.Книжник і Ю.Мартинчука) та “KONIKA” (в оренді училища культури з 1999р. під керівництвом Т.Новіцької і Я.Брованого). Вказані магазини надають послуги по продажу фототоварів, фотографування на документи, послуги по обробці фотографій через fotoshop. Також в нашому місті надають фотопослуги приватні фірми: Креативна студія “КОЛОРИТ” (в оренді готелю “Подолянка), фотовідеостудія “ЧАРЛІ” (в оренді РЦТТ) під керівництвом С.Шуткевича, фотовідеостудія Ф@НТОМ ( в оренді Центральної аптеки) під керівництвом В.Тютюника.

За допомогою даної статті звертаюсь до мешканців Тульчинського району, можливо комусь відома додаткова інформацію про фотографію в нашому місті, про що прошу повідомити мене. А в разі наявності історичних фотографій будь-якого періоду стосовно міста Тульчина, також прошу повідомити мене по дом.тел. 2-17-83.

У зібранні даного матеріалу хочу подякувати Донату Герардівну Гетце (м.Тульчин), А.М.Ніколаєвському (м.Тульчин) та К.В.Завальнюку (м.Вінниця).

 

                        Владіслав Вігуржинський.