|
Софія Ґлявані. Невідомий художник. |
ПОТОЦЬКА (Роїоска) Софія (Зофія) (1760-1822). Народилася 12.1. Походила з грец. родини (прізвище невідоме), яка мешкала в Туреччині в передмісті Бурси (на березі Мармурового моря) і жила з ремесла та дрібної торгівлі. Була донькою Костянтина, торговця худобою, і Марії. Коли дівчинка мала 12 років, мати віддала її під опіку своєї значно молодшої і нібито дуже вродливої сестри, яка вийшла заміж за купця Ґлявані й мешкала в Константинополі. Пізніше Софія подавала прізвище Ґлявані як власне. Однак невдовзі тітка розлучилася з чоловіком, який збанкрутував. Софія замешкала з батьками, які переїхали з Бурси до Константинополя, де її батько, зібравши невеликий капітал, зумів купити в міській поліції скромний пост контролера християнської різниці. Після його смерті (бл. 1775) Софія залишилася з матір'ю без засобів до існування й замешкала знову в тітки, на той час відомої куртизанки. І тітка, і мати, і нібито сама Софія, яка звертала на себе увагу надзвичайною вродою, утримувалися проституцією. У травні 1777 р. Софія стала коханкою й утриманкою інтернунція (дипломатичного представника) Речі Посполитої в Туреччині К. Боскампа-Лясопольського. Той у спогадах «Меде рггеїоте ггшо8ІЇсі 2 т1ос1а_ Вігупка.» («Мій швидкоплинний роман з молодою бітинкою», Кр., 1963), написаних 1789 р., залишив її портрет: «Голова, подібна до голови славетної Фрини, її співвітчизниці, гідна різця Праксителя [...] оздоблена найкращими очима світу й устами, в яких блищать два рядки чудових зубків; обрис підборіддя гідний подиву, волосся Дафни, чоло й вуха дуже пропорційні. Та голова спирається на шию і карк, на жаль, уже менш досконалі. Плечі зграбні, досить доладні руки з кистями трохи завеликими як на сучасний смак, однак такими, які можна побачити у мистецьких статуй з її краю. Так само стопи, більші від тих, які сьогодні подобаються, але теж такі більш-менш, які давали своїм творінням античні скульптори» (к. 28*). Характеризуючи характер і психічні особливості Софії, Боскамп відзначав, м. ін., її розум, влучність суджень, природну логіку, уважність і проникливість, прекрасну пам'ять, уміння швидко сходитися з людьми й використовувати їх у своїх цілях.
Оселивши Софію в пол. місії в Константинополі, Боскамп заходився її систематично навчати, в основному франц. мові й літературі. Після від'їзду Боскампа з Туреччини (IV. 1778), матеріально ним забезпечена, залишалася надалі в Константинополі, а в січні наступного року вирушила до Варшави на запрошення овдовілого «опікуна». По дорозі, у зв'язку з хворобою та проблемами з паспортом, мусила зупинитися на деякий час у Фокшанах, де провадила надто вільне життя. Повідомлений про це Боскамп прийняв рішення відіслати її до Константинополя вже з Кам'янця-Подільського, куди вона добралася у квітні 1779 р. Однак знайомство з сином коменданта фортеці ген. Яна Вітта (де Вітте) Юзефом докорінним чином змінило її долю. Юзеф Вітт закохався в Софію і таємно взяв з нею шлюб (14.УІ.1779 в парафіяльному костьолі в Зіньківцях під Кам'янцем). РодинаВіт-тів, переживши цей удар, створила легенду про аристократичне походження Софії. За нею, її матір'ю була правнучка Панталіса Маврокордато з грец. княжого роду, пов'язаного кровними узами з давніми візантійськими правителями, а батьком - молодий грец. магнат Челіче. Після розорення батьків Софія попала під опіку спершу франц. посла в Константинополі, а потім Боскампа.
Вісті про голосний роман і надзвичайну вроду Софії «де Челіче Маврокордато» Вітт швидко дійшли до Варшави, а підтвердив їх —* Ю. Нєм-цевич, який весною 1780 р. перебував у Кам'ян-ці-Подільському. На поч. 1781 р. подружжя Віт-тів вирушило в подорож по Західній Європі. Під час кількатижневої зупинки у Варшаві Софія була представлена королю Станіславу Авґусту та стала окрасою тамтешніх салонів. —► С. Тре-мбецький присвятив їй вірш. У Берліні, Спа й Парижі (де 17.Х.1780 народила сина Яна) була представлена аристократії, попала також до вер-сальського двору. У зворотній дорозі Вітти затрималися (4-26.III. 1782) у Відні, де були прийняті цісарем Йосифом II. Звідти повернулися через Краків до Кам'янця. У 1784 р. Софія народила другого сина, який невдовзі помер. Попри успіх у салонах Європи, не була доброзичливо прийнята місцевою аристократією та заможною шляхтою. Пол. мову так до кінця життя і не вивчила, користуючись, головним чином, французькою, лише вставляючи окремі слова та звороти досить своєрідною пол. мовою. У серпні 1786 р. Ю. Вітт, уже у званні ген.-майора, був призначений комендантом Кам'янецької фортеці. Софія того року безуспішно намагалася набути 3 підміські села, які належали домініканському кляш-тору. У травні 1787 р. зустрілася зі Станіславом Авґустом у Вишнівці й отримала від нього на пам'ять цінний подарунок. Король, імовірно, розраховував на певні політичні послуги красуні. Від липня до вересня того року перебувала серед численних пол. туристів у Константинополі, де зустріла почесний прийом у франц. амбасадора гр. М. Ґ. Ф. О. де Шуазель-Гуф'є.
Після повернення до Польщі, через Відень, у листопаді того року відчула меншу цікавість до себе у Варшаві. Оселилася знову в Кам'янці-Подільському, переживаючи першу кризу шлюбу з Віттом. Восени 1788 р. з'явилася разом із чоловіком у таборі кн. Г. Потьомкіна, командувача рос. військами, які тримали в облозі Очаків, і швидко стала особливо привілейованою приятелькою князя. Закордонна подорож кам'яне-цького коменданта і зв'язки його дружини ще послабили їхні позиції у Варшаві. Однак обоє прибули туди на вимогу короля в лютому 1789 р. і залишалися там до пізнього літа того ж року, намагаючись зберегти хоча б пост Вітта. Столицею кружляли анонімні вірші, в яких критикувалася поведінка подружжя. Невдовзі Софія знову була в головному штабі Потьомкіна в Яссах, а в березні 1791 р. з'явилася в Петербурзі. Вітт, позбавлений восени 1789 р. поста коменданта Кам'яння. також прибув туди, підтримуючи видимість мінного шлюбу. Софія, офіційно представлена Катерині II (13.ІІҐ), швидко здобула особливу прихильність імператриці й отримала в подарунок коштовності та якісь маєтки в Білорусі. Потьомкін. задоволений успіхом фаворитки, скрізь з'являвся з нею, демонстративно її обожнюючи. У серпні 1791 р. Софія вирушила разом з Потьомкіним до Ясс, а після його смерті (5.X. 1791^) знайшла швидко (у грудні) йому заступника в особі найба-гатшого магната Речі Посполитої —> Станіслава Щенсни Потоцького. У січні 1792 р. співдіяла з С. К. Потоцьким, даремно намагаючись переконати Станіслава Щенсни, що треба погодитися з політикою прибічників Конституції 3 травня і повернутися до Польщі. Попрощавшись з ним у березні того року в Херсоні, уже в червні прибула на його запрошення до Тульчина, де Потоцький виступав уже як маршалок Торговицької конфедерації. У лютому 1793 р. слідом за Потоцьким попрямувала до Гродна, затримавшись по дорозі у Варшаві. Коли в середині березня того року Потоцький виїхав до Петербурга, замешкала в Мінську (під Варшавою), де у квітні народила йому сина Константи. Тоді ж розпочала заходи щодо розлучення з Віттом. її політична діяльність і вплив на Потоцького є предметом дискусій. На думку деяких дослідників, вона діяла на користь Росії, зокрема намагаючись утримати Потоцького в Торговицькій конфедерації після II поділу Речі Посполитої. У будь-якому разі, без сумніву. вона думала передусім зміцнити свою особисту й майнову позицію через розлучення з чоловіком і розлучення Потоцького.
Імовірно, у серпні 1793 р. приєдналася до Потоцького в Гамбурзі, де влітку 1794 р. народила сина Міколая і мешкала разом з Потоцьким до червня наступного року. Потім вирушила з дітьми через Берлін (де була прийнята прус. королевою), Познань і Варшаву до Львова, де продовжувала заходи з розлучення. Подібні ж заходи Потоцький провадив тоді для себе в Петербурзі, а потім в Тульчині. 17.ХІ.1795 Львівський суд визнав шлюб Софії та Юзефа Віттів недійсним (вирок підтверджений в другій інстанції 19 і 26.1.1796). Тоді Софія записала сину з того шлюбу Яну 100 тис. зл., які той мав отримати в 24 роки, до того ж часу 5% на рік від тієї суми призначалися на його освіту. Щоб розлучення з Віттом набуло дійсності і на території Російської імперії, потрібна була згода обох сторін. Софія мусила продовжити переговори з Віттом, з яким урешті домовилася під час подорожі до Тульчина в Обозівці Уманського пов. (7.11.1796^). За згоду на розлучення Вітт отримав від Софії права на подаровані їй Катериною II білорус, маєтки, а також платню за 15 тис. корців пшениці, наданих колись Софією контрактом рос. армії. Крім того, вона відступала на користь свого сина Яна дві суми: 100 тис. зл., розміщених у —► А. К. Чарториського, та 50 тис. зл. -у С. Щ. Потоцького. Проценти від них мав по-життєво отримувати Юзеф Вітт. Також передавала екс-чоловікові 350 тис. зл. для сина на набуття в Потоцького маєтку Грушка Ушицького пов. Виплату цих сум гарантував своїм підписом По-тоцький (12.П'О- Без сумніву, останній і покривав з власної кишені всі видатки в тій справі. Пізніше, щоб припинити вимоги екс-чоловіка, Софія нібито сприяла його шлюбу з Кароліною зОстророґів(Ш.1801).
Софія Вітт. Копія Л. Е. Бертьє з картини І. Б. Лампі1
Після розлучення, попри те, що сам Потоць-кий ще не розлучився, мешкала з ним відкрито. На її честь закоханий Потоцький заклав під Уманню відомий пізніше в цілій Європі парк «Софіївка». Реалізація цієї магнатської фантазії в 1796-1805 рр. коштувала нібито 15 млн. зл. Того часу померли два вищезгадувані позашлюбні сини Софії від Потоцького, а також народжена 1797 р. донька Гелена. Після успішного завершення розлучного процесу Станіслава Щенсни вони нарешті одружилися (17.ІУ.1798У в Тульчині). У травні того ж року П. народила сина —> Алєксандра, який уже носив прізвище батька. У той період відбулося її зближення з найстаршим сином Потоцького від попереднього шлюбу - Щенсни Єжи (останній, зокрема, вплинув на свою матір у справі розлучення з батьком).
У 1799-1800 рр. Потоцькі здійснили подорож по країнах Західної Європи, зокрема до Італії. У 1799 р. П. народила сина —» Мєчислава, а в наступні роки - ще доньок Зофїю (—> Кисельова) й Ольгу. До 1805 р. перебувала, головним чином, у Тульчині, де в той час квітнуло світське й театральне (—► А. Жмійовський) життя. У ті роки П. разом із чоловіком підписувала шлюбні контракти його доньок від другого шлюбу - Констанції та Октавії. Після смерті Потоцького (14.111.18050 П. народила сина Болєслава, у батьківстві якого підозрювався Щенсни Єжи. Серед шляхти, критично настроєної до П., панувала думка про те, що усвідомлення цього вплинуло на швидший розвиток хвороби Потоцького. Щенсни Єжи після смерті батька став тимчасовим управителем усіх його маєтків. Крім того, резолюцією цивільного департаменту Головного суду Київської губ. від 30.111.1805^ задоволено його прохання про призначення опікуном над його неповнолітніми братами (крім Станіслава, який уже на той час досягнув повноліття) і сестрою Ідалією; натомість П. було призначено опікункою її дітей зі Станіславом Щенсни Потоцьким.
Наступним поклонником П. був сенатор М. Новосільцев, з яким вона познайомилася в січні 1806 р. в Петербурзі. Перебувала там майже 2 роки з метою розв'язання спадкових проблем: її право на частку в спадку Потоцького оскаржували його діти з попереднього шлюбу (за винятком Щенсни Єжи). Крім того, П. зазнала удару з боку другої дружини Вітта, яка задля власного розлучення намагалася довести недійсність розлучення Вітта з П. Подолати труднощі П. допоміг Новосільцев. Унаслідок угоди про тимчасовий поділ маєтків покійного чоловіка, укладеної 18.Х. 1807^ в Тульчині (і, очевидно, підтвердженої пізнішими угодами), П. отримала т. зв. теп-лицьку частку, до якої увійшли з Теплицького ключа в Гайсинському пов. Теплик, Бджільна, Сокиряни, Лозувата, Полог, Велика Мочулка, Мала Мочулка, Мишарівка, Хмарівка, Раківка, М'якохід, Чорна Гребля, Залужжя, Завадівка, Красносілка, Вищий Ташлик, Нижчий Ташлик, Росоша, Кам'янки, Комарівка, Янів, Розкошівка, Стражгород; з Бубнівського ключа - Бубнівка, Антонівка, Ярмолинці, Брідок, Дмитренки, Баса-личівка, Метанівка, Орлівка, Петрашівка, Побір-ка, Шиманівка, а також розміщені в Уманському пов. з того ж ключа - Кожухівка, Сичівка, Семя-рка, Талаївка, Обозівка, Заячківка, Шельпахівка, Ухожа, Орадівка; із Соколівського ключа - Вер-хнячка, Пеніжкове, Шукайвода; з Уманського ключа - Росошки. Крім того, викупила маєтки у Щенсни Єжи, м. ін. Немирів і Ковалівку Бра- цлавського пов., із зобов'язанням забезпечити йому пожиттєвий прибуток у 15 тис. дук. на рік і заспокоїти його кредиторів. Однак спадкові суперечки продовжувалися й надалі, зокрема у зв'язку з тяжіючими на спадку боргами. Наступний роздільний акт було підписано вже 23 .XII. 1807'.
Софія Потоцька. Художник І. Б. Лампі:
У серпні 1808 р. перебувала разом з Новосі-льцевим в Одесі й Криму. Потім у Тульчині зосередилася на майнових справах. Підтримувала листовний зв'язок як зі Щенсни Єжи, який у травні того року залишив Тульчин і від червня мешкав у Парижі, так і з Новосільцевим. Після складних заходів і клопотань допровадила врешті до остаточного поділу спадкової маси по чоловікові (угода від 8.111.18090. Дещо пізніше були завершені розрахунки зі Щенсни Єжи, якому П., зрештою, постійно до цього допомагала. За заповітом останнього, який помер 1809 р. (1810?), отримала в пожиттєве володіння його маєтності (призначені в спадкове володіння її донькам Зофії та Ользі), підупаді внаслідок пристрасті їх власника до азартних ігор (Щенсни Єжи продав, м. ін., Могилів-Подільський 1806 р. казні, кілька сіл з Могилівського ключа 1807 р. —* І. Ходзькевичу, Браїлівський ключ 1808 р. П. Юковському). Після цього майнові і родинні справи П. складалися дещо краще (правда, від майнових претензій пасинків П. не звільнилася до кінця життя). Відродилася давня пишність Тульчина, який надалі залишався головною садибою П. і де вона приймала численних гостей. Після пожежі в Тульчині й Немирові весною 1811 р. особисто контролювала їхню відбудову, дбала про термінову доставку будівельних матеріалів, опікувалася сотнями погорільців, яким надавала продовольство, посівне зерно, сільськогосподарські знаряддя і навіть грошову допомогу, чим здобула популярність серед місцевого населення. Немирівському училищу 1813 р. поновила фінансові зобов'язання, зроблені Є. Щ. Потоцьким. Після чергової пожежі, яка знищила училищні споруди, збудувала власним коштом нове приміщення, а також кілька будинків під учительські помешкання (1815 р. училище набуло статус Брацлавсько-Гайсинського повітового). У Тульчині розпочала 1816 р. будівництво церкви Різдва Христового (закінченої 1826 р.). У листопаді 1812 р. П. перебувала в Петербурзі і в кореспонденції з —* А. Є. Чарториським окреслювала пол. справу як «нашу», однак не бачила для неї політичних перспектив, зокрема вказувала на негативне ставлення до неї «нашого спільного друга» (ймовірно, Новосільцева) і підкреслювала, що лише сам імператор Олександр - єдина надія поляків. Пізніше, напевно, мешкала в Тульчині, де 1817 р. руки її доньки Зофії почав добиватись улюбленець імператора П. Кисельов. Від 1813 р. вела важкий багаторічний процес у кількох інстанціях Сенату з пасинками Станіславом і Ярославом, які виступили з претензіями на спадок після Щенсни Єжи, вимагаючи нових майнових розрахунків. Як опікунка своїх дітей намагалася зберегти виключно під власним контролем їхні спадкові частки і після досягненя ними повноліття. У 1820 р. зазнала важкого удару з боку сина Мєчисава: під час Провадила інтенсивну розбудову «Софіїв-ки». Цей парк оспівав Є. Трембецький у поемі «8опошка \¥ крозоЬіе горо§гаіїс2пут орізапа». Улітку 1811 р. в Тульчині й «Софіївці» перебував франц. літератор О. де Лаґард де Шамбона, який описав свої враження в книзі «Уоуа§е сіє Моккои а Уіеппе раг Кіоу, Осіезза, Сопзіашіпоріе, Висагезі еі НешіашіасИ:, ои Ьепгек асігеззеез а ти1е8 ОгіглІЇї» (Пар., 1824). Він опрацював франц. переклад вищезгадуваної поеми Трем-бецького (вид.: «8орпіо\ука», Від., 1815) та історію самої П. в додатку «Прекрасна фанаріотка». У 1822 р. П. встановила в «Софіївці» погруддя —► Я. Потоцького та Є. Трембецького, замовлені й виконані в Петербурзі. Певний час мешкав у Тульчині і англ. маляр У. Аллан, який робив ескізи й акварелі з тамтешнього палацу, парку та околиць містечка й передусім «Софіївки» (частина опублікована у віденському виданні поеми Трембецького).
перебування П. в Немирові той забрав усі родинні коштовності й інші цінні речі (крім її одягу) і фактично вигнав її з Тульчина. Родинний конфлікт дійшов аж до Олександра І, однак так і не був остаточно залагоджений. П. мешкала відтоді в Ковалівці (де наново обладнала палац) або Умані, звідки виїжджала до Петербурга у справах майнових процесів з пасинками. Шлюб доньки П. Зофії з ген. Кисельовим улітку 1821 р. забезпечив їй краще світське становище та протекцію імператора. Унаслідок цього успішно закінчила майновий процес з пасинками. У червні 1822 р. залишила Петербург, де перебувала мало не рік, і виїхала через Берлін до Відня. Розраховувала там на лікування прогресуючої (за ознаками типу ракової) хвороби. У написаному перед від'їздом заповіті (від 23.УО ділила величезну власність - маєтки в Київській, Подільській, Херсонській і Катеринославській губерніях (бл. 37 тис. «чоловічих душ» кріпаків), значну рухомість і капітали загальною вартістю понад 10 млн. руб. - між дітьми від другого шлюбу Алєксандром, Болєславом, Зофією та Ольгою, записуючи також певні суми синові Янові Віттові. Натомість позбавила всіх прав на спадок Мєчислава.
Доїхала тільки до Берліна, де померла 24.ХІ.1822. З огляду на те, що прус, влада затримувала дозвіл на перевезення останків П. до Умані, її доньки знайшли оригінальний вихід: «тіло Софії забальзамовано, ошатно одягнено, до руки вкладено віяло й букета, й омолоджену білилами та рум'янами вміщено в кареті, в якій здійснила подорож аж до Тульчина, завізована на кордоні як жива особа» (§. 322*). Була похована в церкві в Умані. Після пошкодження церкви внаслідок тектонічних струсів 1838 р. труну з останками П. було перевезено до Тального Уманського пов., яке після П. успадкувала її донька Ольга, і там поховано в підземеллі місцевої церкви, перебудованої 1846 р.
П. здобула величезну, хоч і коротку славу в Польщі й багатьох інших країнах Західної Європи в кінці XVIII- на поч. ХІХ ст. Сучасники залишили про неї різні, часто суперечливі звістки. Серед поляків її блискуча кар'єра та здобуті багатства при надто вільному способі життя, а також зв’язки з політичними діячами, яких негативно оцінювали в пол. суспільстві, спричинили передусім лихі оцінки. Так, у 1798-1805 рр. численні пол. епіграми й анекдоти засуджували особисту поведінку й політичну роль П, яка нібито була агенткою рос. двору і збила хиткого С. Щ. Потоцького з патріотичного служіння до ренегатства та служби ворожій державі. В їхніх очах П. була фатальною жінкою, наскільки прекрасною, настільки ж підступною і нещадною, яка стягала нещастя на своїх численних поклонників. Натомість була дуже популярна, особливо в останні роки життя, серед кріпаків у своїх укр. маєтках.
Залишила по собі легенду. її образ надихав поетів, зокрема —> Ю. Словацького під час роботи над незакінченим франц. романом «Ье Коі <1е Ьасіауа». Про неї писали численні дослідники звичаєвої, суспільної та літературної історії пол. Просвітництва. Відомості про неї є в спогадах багатьох її сучасників. Першими ж біографічними студіями про П., які охоплювали все її життя і були оперті на джерела, стали нариси —> Ю. Ро-ллє «Б\¥ог гаїсхупзкі», «Ьозу рі^кпе] коЬіеІу» і «Рагуша». Однак вони містять численні помилки й неточності, виправлені сучасним пол. істориком Є. Лоєком у детальній і достовірній біографічній монографії про П. «Бгіе]е ріекпе] Вігупкі» («Історія прекрасної бітинки», В., 1972; кілька перевид.), написаній, зокрема, і на підставі досліджених ним численних архівних матеріалів.
З народжених у 1781-1806 рр. десятьох дітей П. залишилося в живих тільки шестеро. її син з Юзефом Віттом (1739-1815) Ян (17.Х.1780, Париж -1840), записаний у 10 років на рос. службу в чині корнета, дослужився до звання полковника (1801), брав участь у Аустерліцькій битві, 1807 р. через неприємності на службі вийшов у відставку. У 1809 р. поступив волонтером в армію Наполеона і брав участь у кампанії проти австрійців. З 1811 р. як таємний рос. агент слідкував за поляками. У 1812 р. повернувся на рос. дійсну військову службу і влітку того ж року сформував в Україні 4 козачі регулярні полки, на чолі яких узяв участь у Вітчизняній війні та воєнних діях в Європі 1813р. 18.X. 1812
Генерал Ян Вітт. Художник Дж. Дау, 1823 р.*.
отримав звання ген.-майора. У 1817 р. отримав завдання сформувати Бузьку уланську дивізію, яка повинна була закласти військові поселення в Катеринославській і Херсонській губерніях. За успішне виконання цього завдання наступного року отримав звання ген.-лейтенанта. У 1823 р. був призначений командиром корпусу, 1828 р. - командиром резервних військ. Крім того, у 1823-30 рр. управляв ліцеєм у Одесі. Саме Вітт, за допомогою своєї коханки й помічниці в шпигунській діяльності