Художник Наполеон Орда
Продовжуючи пошук історичних фотографій про наше місто, потрапляли мені фотографії на яких зображено наше місто Тульчин у вигляді малюнків. Фотографії були підписані “Художник Н.Орди”. Мене особисто зацікавило – хто ж такий Орди і якому часу відповідають його малюнки. Відвідавши Тульчинську районну бібліотеку, я знайшов “Календар знаменитих і пам’ятних дат Вінниччини 2007 року”, в якому опубліковано матеріал старшого наукового співробітника Вінницького краєзнавчого музею Вікторії Колесник - до 200-річчя від дня народження Наполеона Орди. З даним матеріалом хочу познайомити вас шановні читачі.
Наполеон Орда – польський політичний діяч, художник, піаніст і композитор. Народився 11 лютого 1807 року в родинному маєтку у с.Вороцевичах гродненського повіту, сучасна Білорусь. Він походив з польського шляхетського роду, був сином маршалка. З дитячих років Наполеон вивчав гру на фортепіано. Призваний 1830р. до російського війська, Наполеон Орда служив як рядовий у кінній гвардії литовського корпусу. Військова кар’єра закінчилась у вересні 1831р. зі своїм корпусом у Галичині, де був інтернований австрійцями.
Після нетривалого перебування у свого друга Е.Краінського в Саноцькому воєводстві Наполеон Орда вирушив разом з Т.Плонським до Франції – пішки через Австрію, Італію і Швейцарію. В кінці 1833р. він знаходився вже в Парижі, де розпочав систематичні художні студії. Тоді ж Орда познайомився і подружився з Ф.Шопеном, польським композитором і піаністом. Ф.Шопен безкоштовно навчав Наполеона Орди урокам музики, що пізніше призвело до знайомства з угорським композитором і піаністом Ф.Лістом.
На протязі 1833-1842 років здійснював мандрівки по всій Франції, відвідував Голландію, Бельгію, Іспанію, Португалію, Англію, Шотландію, деякий час перебував в Алжирі. Під час своїх подорожей зробив сотні ескізів і студій.
У 1843р. Орда одружився з французкою Іреною Бу’ле. Разом з А.Маковським він заснував і провадив у 1843-1847 рр. Торгово-комісійний дім у Парижі. Попри велику популярність серед польських емігрантів і французів, Наполеон Орда скористався амністією 1856р. і повернувся до Вороцевичів. Після повернення на батьківщину, Орда загорівся ідеєю замалювати історичні й архітектурні пам’ятки давньої Речі Посполитої, які поступово зазнавали руйнації, яскравий приклад – палац Потоцьких в нашому місті.
Близько 1872р. він взявся за виконання цього проекту. На протязі 1872-1874 рр. Орда відвідав Київщину, Волинь, Поділля, в 1875-1877 рр. – Литву, Жмудь, Інфлянтію, Білорусію, після 1880р. – Королівство Польське. Відвідав і замалював багато населених пунктів сучасної Вінниччини. Плодом тих подорожей, які митець здійснював до 1881 р. (пішки або на бричці), була понад 1 тисяча малюнків аквареллю, крейдою або олівцем, які представляли пов’язані з легендами або історичними подіями місця (міста і села, руїни, цвинтарі, храми, городища, кургани), цікаві своєю архітектурою мальовничі магнатські резиденції, окремі пейзажі.
Стосовно робіт Наполеона Орди з зображенням Тульчина, особисто мені відомі лише 2 роботи (1872р.): Палац Потоцьких вид з двору і Парк “Хороше” з видом на палац.
Сьогодні нащадки вшановують пам’ять видатного художника і музиканта. В 1997 році відкрито пам’ятник Н.Орди в Білорусії, а 06.02.2007р. Національний банк Республіки Білорусь вводить в грошовий обіг монети “Наполеон Орда. 200 год” номіналом “20 рублей” і “1 рубль”. У Вільнюсі (Литва) художня академія випустила альбом, в якому опубліковані всі знайдені в архівах і музеях Франції, Польщі, Блорусії, Литви і України кольорові малюнки і акварелі Наполеона Орди. З нагоди 200 річчя з дня народження Наполеона Орди 2007 рік оголошено ЮНЕСКО - роком Наполеона Орди.