ЗРУЙНОВАНІ ДЗВІНИЦІ ТУЛЬЧИНСЬ КОГО КАФЕДРАЛЬНОГО СОБОРУ.
У склад Тульчинського Кафедрального собору Різдва Христова, що знаходиться в центрі міста, входили дзвіниці, яких зараз нажаль не існує. Будівля самого Храму побудована в 1784-1816рр як Домініканський костел. На місці костелу стояв дерев'яний костел Домініканського монастиря, побудований в 1609-1638рр магнатом Каліновським але під час визвольної війни (1648-1654рр) був зруйнований. Будівництво Домініканського костелу було вчинено Щесним Потоцьким для поховання тіл покійного першого власника Тульчина. Згідно замовлення, костел являє собою зменшену копію собору св. Петра в Римі.
З 1832р. Домініканський костел був відрахований до "Православного Відомства", а 01.10.1835р костел був освящен преосвящейнишим Кирилом" в православну церкву Різдва Христова, про що була в церкві мідна дошка. Станом на 1901 рік споруда Храму являла собою комплекс споруд, до складу якого входило - сам храм, верхня дзвіниця, дзвіниця біля храму, будівля "Притча" для духовенства та служителів храму, будівля духовного училища, а також цегляна огорожа та ворота.
Верхня дзвіниця з'явилась в середині ХІХ ст. в період перебудови головного корпусу північного фасаду, було вже побудовано двоповерхову будівлю, передбачену під дзвіницю, але без завершення. В 1851р на фронтоні була надбудована первісно дерев'яна дзвіниця, оштукатурена зсередини та зовні, покрита металевим дахом , пофарбований в зелений колір. Ця будівля, як дзвіниця, прослужила до 1882р., бо в кінці того ж року на кошти Потоцького було збудовано цегляну дзвіницю. Будівля її коштувала 12000 крб., щорічно відрахованих Потоцьким на капремонти та будівлі культових споруд в його господарстві. Дзвони до дзвіниці були вироблені з перелитих мідних великих літер напису та позолоченого гербу Потоцьких, який прикрашував фронтон головного корпусу палацу. Будівництво дзвіниці було започатковано священиком Антонієм Колаковським. Після його смерті в 1882р. священик Федір Гречулевич завершив недобудовану дзвіницю, а також проводив ремонт церкви, обклав цегляною огорожею церкву.
Станом на сьогоднішній день жодної вказаної дзвіниці не існує. Розібрала їх Радянська влада в 30-40 роки, як культові споруди в центрі міста, назавжди порушивши первинний комплекс храму. Можливо фундамент дзвіниці використано під пам'ятник О.Суворову. Сьогодні, впродовж кількох років, Тульчинська і Брацлавська єпархія проводить реставраційні роботи, оновлюючи Храм Різдва Христова та прикрашаючи наше місто.